İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler

İlik Naklinden Sonra; Kemik iliği nakli boyunca gerek çocuğunuz gerekse anne ve baba olarak oluşan sıkıntıların, zorlukların bir çoğunluğu geride kaldı ve taburcu oluyorsunuz. Nakil için alınan ilaçlar çocuğunuzun bağışıklık sistemini kötü yaptı. Yani enfeksiyonlara karşı etkisiz hale getirdi. Bu durum 6 ay ile 1yıl kadar devam edecektir. Serviste yattığınız süre içerisinde enfeksiyonlardan korumak için dikkat ettiğimiz kuralları, aynı şekilde evde de devam ettirmemiz gerekmektedir.


Odası ve eşyaları

 • Çocuğun odası ayrı bir şekilde olmalıdır.
 • Odası silinebilir boya ile boyatılmalıdır.
 • Odadaki fazla eşyalar çıkartılmalıdır.
 • Tüylü olan halılar çok toz tutacağından dolayı kullanılmamalıdır.
 • Çocuğun yatacağı yatak, yorgan, yastık yün olmamalıdır.
 • Evde duvar da nem oluşan, küflenen oda mevcutsa evin tamamı silinebilir boya ile boyatılmalıdır. Kuru ve temiz ise duvar, zemin, döşeme ve radyatörler silinmeli, banyo ve lavabo iyi bir şekilde temizlenmelidir.

Hasta evdeyken evin temizliğinin yapılması


Ev temizliği haftada iki kez olacak biçimde yapılmalıdır. Çocuk başka bir odaya geçirildikten sonra odası elektrikli süpürge ile süpürülmeli, çamaşır suyu ile silinmeli, nemli bir bez ile tozu alınmalı ve oda havalandırılmalıdır. Mutfak, banyo, lavabo gibi sürekli kullanılan yerlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Nevresim takımları haftada bir kere değiştirilmelidir.

El yıkama; Enfeksiyonlara karşı en iyi korunma yöntemi el yıkamadır. Transplantasyonun ardından ilk 6 ay sonra bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeni ile daha dikkatli olmalısınız. Ellerinizin tümünü sabun ile en az 10 saniye yıkayınız daha sonra suyla iyi bir şekilde durulayınız.


Ellerinizi yıkamanız gereken durumlar

 • Yiyeceklerinizi hazırlamadan önce,
 • Yemek yemeden önce,
 • Tuvaletten çıktıktan sonra,
 • İlaçları içmeden önce,
 • Özellikle grip sırasında fazla bir şekilde,
 • Hayvan, bitki ya da herhangi bir kirli bir şeye dokunduktan sonra,
 • Katateri mevcutsa pansuman öncesinde,
 • Ellerinizin kirli olduğunda ellerinizin tümünü sabun ile en az 10 saniye kadar yıkayınız ve daha sonra su ile iyice durulayınız.
Giysiler; Çocuğunuza içerisinde yün ve naylon olan içi giysiler değil bunun yerine pamuklu olanları tercih etmelisiniz. Yeni alınan giysileri kullanmadan önce mutlaka yıkayınız. İç çamaşırlarını yıkadıktan sonra ütülemelisiniz. Fakat giysilerin temizlik açısından ütülenmesinin gereği yoktur.

Banyo; Haftada iki kere banyo yaptırılmalıdır. Banyoda hipoallerjenik ve antibakteriyel özellikte olan temizlik maddeleri kullanılmalıdır. Havluları kendisine ait olmalı ve temizliğine dikkat edilmelidir. Banyonun ardından cildine uygun bir nemlendirici sürülerek cildi nemlendirilmelidir.

Cilt bakımı; Çocuğunuzun kullandığı ilaçlara bağlı olarak cilt kuruluğu meydana geleceğinden banyo sonrası ve dışında da zaman zaman cildini nemlendirmeniz gerekebilir. Güneşe çıkmadan en az yirmi koruma faktörü olan krem kullanılarak cilt korunmalıdır. Uzun kollu elbiseler ve pantolon giyinmeli, şapka kullanılmalıdır. Ayrıca cildi her gün kontrol edilmeli, kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır.

Ağız bakımı; Hastanede yattığınız günlerde kullandığınız ağız bakımlarından sodyum bikarbonatlı gargara ve serum fizyolojik ile ağız bakımına evde de devam edilmelidir. Yemeklerden sonra her gün 3 kere ağız çalkalanmalıdır. Trombositleri 100 000 üzerine çıkınca yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalanabilir.

Maske kullanımı; Evde yalnızca ev halkı mevcutken kimsede bulaşıcı bir enfeksiyon bulunmuyorsa, çocuğunuzun maske takmasının gereği yoktur. Sizinle birlikte oturabilir, yemek yiyebilir. Maskeyi eve misafir geldiği zaman ve çocuk dışarı çıktığı zaman takmalıdır. Kemik iliği naklinin ardından ortalama 6 ay kadar maske kullanması gereklidir. Fakat bu süre doktorunuzun önerisi ile farklılaşabilir.

İlik Naklinden Sonra Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

İlik Nakli Nedir? ve Nasıl Yapılır

İlik Nakli Nedir? ve Nasıl Yapılır

İlik Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İlik Nakli Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kemik İliği Transplantasyonu Nedir?

Kemik İliği Transplantasyonu Nedir?

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?