Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Fokal Kemik İliği Ödemi

Fokal kemik iliği ödemi, kemiğin içinde sıvı birikmesi durumudur. Uzun süreli fiziksel aktiviteler sonrası kaslarımız nasıl ağrıyorsa veya eklemlerimiz nasıl yıpranıyorsa, kemiklerimiz de benzer bir şekilde zarar görebilir. Bu makalede, fokal kemik iliği ödeminin nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri ele alınacaktır.

Fokal Kemik İliği Ödemi Nedenleri

Fokal kemik iliği ödeminin ortaya çıkmasında çeşitli faktörler rol oynar. Bu faktörler şunlardır:

 • Osteoartrit

 • Osteoartrit, kemik iliği ödeminin en yaygın nedenlerinden biridir. Sağlıklı bir dizde, kemikler kıkırdak dokusu ile kaplıdır. Osteoartrit hastalarında ise bu kıkırdak dokusu incelir ve hatta tamamen kaybolabilir. Bu durumda kemik, aşırı baskı altında kalır ve taşıma kapasitesini aşan durumlarda kemikte zedelenme ve ödem meydana gelir.

 • Osteonekroz

 • Osteonekroz, kemiğin ölümüdür. Kemiğin içindeki kılcal damarlar, kanın iletilmesini gerçekleştiremediğinde kemiğin bir parçası ölebilir. Bu durum, bol miktarda ödem oluşturarak oldukça acı verici olabilir.

 • Dize Darbe ve Travmalar

 • Kemik iliği ödeminin oluşmasında en yaygın sebeplerden biri dize alınan darbelerdir. Diz, bir yere çarptığında veya travma geçirdiğinde kemik hasar görür ve bu durumda kemik içinde sıvı birikerek ödem oluşur. Ayrıca yüksekten düşme veya uzun süreli zorlayıcı aktiviteler de diz kemiğinde ödem birikimine yol açabilir.

Dizde Fokal Kemik İliği Ödemi Tedavisi

Dizde ödem, genellikle bir çarpma sonucu oluştuysa kendiliğinden geçebilir. Çoğu osteonekroz vakasında, kemik yeni kılcal damarlar üreterek kendiliğinden iyileşir. Ancak osteoartrit, ilerleyebilen bir hastalıktır ve kesin tedavisi hala bulunamamıştır. Bu durumda, ödemin düzelmesi pek mümkün değildir ve tedavi genellikle ağrıyı azaltmaya yöneliktir.

 • Dinlenme

 • Vücutta ortaya çıkan herhangi bir zedelenme gibi, diz ödemi meydana geldiğinde ilk yapılacak müdahale dinlenme ve aktivitelerin azaltılmasıdır.

 • Buz Tedavisi

 • Dizin üzerine buz koyarak olası iltihapların önüne geçilebilir. Bu şekilde şişlik de azaltılabilir. Buz tedavisi, günde birkaç defa uygulanmalıdır.

 • Ağrı Kesici İlaçlar

 • Ağrı kesiciler, ağrının ve şişliğin azaltılması amacıyla kullanılabilir. Aspirin gibi iltihap sökücü ilaçlar bu durumda etkili olabilir. Ancak bazı durumlarda, daha güçlü ağrı kesicilere ihtiyaç duyulabilir.

 • Fizik Tedavi

 • Tedavinin ilerleyen safhalarında uyluk kaslarının güçlendirilmesi ve eklem zarlarındaki iltihabın azaltılması için fizik tedavi önerilir. Bu durumda, dize gelen baskının düşürülmesi amaçlanır.

 • Ameliyat

 • Osteoartrit oluştuğunda, ödem düzelmez ve ağrı giderek artarsa, ameliyat düşünülmelidir. Ameliyatta kemik içine bir sıvı enjekte edilerek kemiğin sağlamlaştırılması hedeflenir. Böylece kemik içindeki ödemin oluşturduğu baskıya kemik dayanabilir ve ağrı azalır.

Kemik İliği Ödemi Sendromu

Kemik iliği ödemi sendromu, kendi kendini sınırlayan bir rahatsızlıktır. Eklemlerde kemik yoğunluğunda azalma, kalçada ağrı ve kendiliğinden iyileşme ile sınırlıdır. Kemik iliği ödemi sendromu, transient, algodistrofi veya osteoporoz gibi terimlerle de adlandırılır. İlk olarak 1959'da Curtiss ve Kincaid tarafından hamile kadınlarda gözlenen kalça ağrısı, doğrudan kemik yoğunluğunda azalma ve kendiliğinden iyileşme etkisi olan klinik bir sendromdur. Genel itibariyle kalça, ayak bileği eklemleri, diz ve ayakta görülür. Standart kemik iliği ödemi sendromlu bir hasta, genellikle 30-60 yaş aralığında ve bir ekleminin bir tek kemiğinde ağrısı olan bir hastadır. Erkeklerde, kadınlara göre üç kat daha sık görülür. Hamilelerde ise genellikle iki taraflıdır. İlk bir ay içinde ağrıda artış ve hareketlerde kısıtlılık izlenirken, sonraki iki ay boyunca semptomların şiddeti aynı kalır. Üçüncü ayda semptomlar azalır ve kemiğin MRG görüntüleri dengelenmeye başlar. Laboratuvar testleri de normalleşir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

İlik Özellikleri ve Görevleri

İlik Özellikleri ve Görevleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Omur İlik Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Omur İlik Nedir ve Görevleri Nelerdir?

İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler

İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler

İlik Bağışı Ameliyatı

İlik Bağışı Ameliyatı

Kemik İliği Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?