Kemik İliği Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Kemik İliği Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Testi, Kemik iliği, kan hücrelerinin beyaz küre ve kan pulcukları üreten organdır. Kemik iliği kemiğin orta kısmında bulunan süngerimsi bir dokudur. Kemik iliğinde doğrudan kan hücrelerini oluşturan ana hücreler vardır.
Kemik iliği biyopsisi adı verilen tahliller bu hücrelerin sayı hakkında, yapı ve işlevleriyle ilgili bilgi elde etmeye, kan hücresi üretim durumu hakkında bilgiler vermeye yararlar. Rutin olarak istenen bir test çeşidi değildir. Bu testler sonucunda kan testleri, radyolojik incelemeler gibi tanıları konulamayan kan hastalıkları ve kan kanserlerinin teşhis ve tedavileri mümkün olabilmektedir. Kemik iliği testi için kemer hizasındaki kalça kemiğinin ön ya da arka tarafından veya göğüsün ortasında yer alan dikey kemikten alınır. İnsanların büyük çoğunluğu hiçbir zaman bu testten geçmiyorlar. Kan hücresi üretiminin değerlendirmesine, lösemiye ve kemik iliği bozukluklarının tanısını koymaya, kemik iliğine yayılmış çeşitli kanser tiplerinin evrelendirmesine, ağır anemide artmış eritrosit kaybı, anormal eritrosit üretimi veya vitamin veya mineral eksikliği ya da aşırılığına mı bağlı olduğunun belirlenmesine yardımcı olmak için kemik iliği biyopsisi istenebilir. Kemik iliğini etkileyen rahatsızlıklar, hücre sayısını, karışım ve olgunlaşmasını ve etkileyebilmektedir.

Bu işlem, daha sık olarak kalça kemiğinin arkasından yapılır. Anestezi yapıldıktan sonra ilik iğnesi sokulur ve kemik iliği, ilik iğnesinin arkasına sabitlenen bir enjektör yardımıyla çekilir.
Çekilen enjektör içinde, lam denilen küçük camlar üzerinde ya da küçük tüpler içerisinde laboratuvara gönderilir. Bazen kanser şüphesi olduğunda bazen birlikte kişiden biyopsi yapılması da istenebilir.

Test sonucu ne anlama gelir?

Kemik iliği testi sonucuyla doktor, bulunan hücrelerin normal şekillerde ve miktarlarda olup olmadığını ve mevcut hücrelerin orada olmaması gereken hücrelerden olup olmadıklarını ve nelerin eksik olduğunu tespit etmektedir. Olguların çoğunda bu bilgiler bir tanıyı doğrulayabileceği ya da dışlayabileceği gibi ileri derecede araştırma yapılması gerekliliğine de işaret edebilir. Bazen mide, bağırsak yolunda kanamalar oluşabildiği gibi eritrosit kaybı veya yapay kalp kapakçığında oluştuğu gibi akut ya da kronik eritrosit yıkımına bağlı olabilmektedir.

Doktorlar, kemik iliği değerlendirmesinden elde ettiği bilgileri klinik muayene, kan testleri, görüntüleme taramaları gibi diğer çeşitli tetkiklerden gelen bilgilerle birleştirerek tanıya varır. Kimi zaman bu durum basit bir süreç veya karmaşık bir hale dönüşebilir. Hastalar kemik iliği biyopsisi öncesi ve sonrasında doktorlarıyla konuşmalı, onlara kuşkularını ileterek, yapılacak değerlendirmeden ne gibi bilgiler elde etmeyi umduğunu ve ne gibi izlem testlerinin gerekli olabileceğini sorarak bu sürece katılım göstermelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İlik Bağışı Ameliyatı

İlik Bağışı Ameliyatı

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Kemik İliği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kemik İliği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Sarı İlik İliğin Vücuttaki Konumu

Sarı İlik İliğin Vücuttaki Konumu

Kırmızı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri