Kemik İliğinin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kemik İliğinin Faydaları Nelerdir?

Kemik iliği faydaları, Kasaplarda satılan veya kurbanda kesilen genellikle büyük baş hayvanlarının eklem ve kaval kemiklerinde insan sağlığına son derece faydalı bir nimet bulunmaktadır. Kemik iliği. Kemik iliği kaval kemiklerinin içinde bulunan yağ gibi olan bir maddedir. Atalarımızdan bu zamana kadar sofralarımızda bulunan yemeklerin çoğuna kullanmışızdır. Kemik iliğini daha çok, kemiği kaynatarak kemik suyunu tüketiriz. Kemik suyu kalsiyum açısından çok önemli olup herkes tarafından faydaları bilinmektedir. Önemli bir husus kemiğini kullanacağımız hayvanın yaşı ilerlememiş genç bir hayvan olması mutlak şarttır. Bunu kemiğin iliği yağsız ve kırmızı ilik olan genç hayvan kemiği olduğunu anlarız. Diğeri ise kaynatınca iliğin rengi sarıya dönmeye başlarsa bu iliğin faydasından daha çok zararıyla karşılaşırız. En çok faydalı kemik iliği ineğin kavak kemiğindeki bulunan kemik iliğidir. Bu kemiği kaynatıp içine 4-6 kaşık arası elma sirkesi ilave edilmesi kalsiyum, mineral ve vitaminleri artırmış oluruz. Kemik iliğinin faydalarını sıralarsak;
 • Özellikle kadınlarda olmak üzere yaş ilerlemesine bağlı olarak çıkan diz kapaklarındaki sıvı eksikliği yürümeyi zorlaştırır, ağrılara neden olur. İşte bu kemik suyu kaybolan sıvıyı tekrar oluşturur hatta düzenli kullanımda kemik erimeleri engellenmesine yardımcı olur.
 • Kadınlarda menopoz dönemlerinde kemik erimesi çok yaşanır. Bunu önemli derecede azaltır.
 • Çocuklara ve bebeklere az miktarlarda yemeleri kemik gelişimlerine katkı sağlar.
 • Kış hastalıklarına karşı etkili olup vücudun hastalıklara direncini artırır.
 • Kemik ameliyatı geçirmiş, kırığı ya da çıkığı bulunan hastalar en önemli şifa deposu kemiğin iliğinde bol tüketmeleri tavsiye edilir. Rahatsızlığın geçmesine çabuk iyileşme süreci gerçekleşir.
 • Kemik iliğinin şaşırtacak faydalarından biri de saç bakımında etkili olmasıdır. Saçınıza uygulayacağınız kemik iliği saçı köklerine işlemekte saçınızın çabuk dökülmelerini azaltmakta ve canlı görünmelerini sağlamaktadır. Yapımı ise basit, iki parça kemiği su dolu bir tencerede kemiğin iliklerini eritip yağ haline geldiğinde 1 damla çörek otu yağıyla karıştırıp saçınıza 25 dakika olacak şekilde, ilk ay haftada 1 defa, ikinci ay iki haftada 1 defa, üçüncü ay ise ayda 1 defa olacak şekilde uygulayın saçınızdaki değişimleri öreceksiniz.
Kemik iliğini tüketmenin yolları çoktur ama sadece kemik iliği kullanarak yapılan çorbayı tavsiye ederiz. Kemik suyuna çorba tarifi;

Malzemeleri
 • 750 gram kemik
 • 2 litre su
 • 3 yemek kaşığı un
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 adet yumurta sarısı
 • Tuz
Nasıl Yapılır?

Kemikleri bir gece önceden tuz ve 2 damla sirke ile soğuk suda soğuk bir yerde bekletiyoruz. Beklettiğimiz kemikleri ilk önce yıkayıp, sonra ilikler çıkana kadar kaynatıyoruz. Daha sonra temiz bir tülbent ile suyunu süzüp, kemik suyunu elde ediyoruz. Tülbent deki ilikleri çorbaya ilave edebilir ya da daha sonra da tüketebilirsiniz. Kemik suyu kaynarken yoğurt, yumurta sarısı ve unu da ayrı bir yerde karıştırıp kemik suyuna yavaş yavaş ilave edin kaynadıktan sonra tuz ekleyip servis edebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler

İlik Naklinden Sonra Yapılması Gerekenler

İlik Nasıl Alınır İlik Nakli

İlik Nasıl Alınır İlik Nakli

İlik Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

İlik Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sarı İlik İliğin Vücuttaki Konumu

Sarı İlik İliğin Vücuttaki Konumu