Kemik İliği Ödemi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kemik İliği Ödemi Nasıl Tedavi Edilir?


Kemik İliği Ödemi Nasıl Tedavi Edilir, Kemik iliği süngerimsi, esnek bir madde olup kemik içinde yer alır. Kemik iliği ödemi kemiğin içinde sıvı olması durumudur. Yeni kan hücrelerinin üretiminden sorumludur. Bu ödem türüMR sonrası tanımlanır. Kemik dokusu içinde sıvı birikmesi, ödem oluştuğu anlamındadır. Tümörler, travmalar sebebiyle kemiğin zedelenmesi gibi pek çok durumda görülebilir. Tümörleri görebilmek için ayırıcı tanılar yapılması gerekmektedir. Ödemin tespit edilmesi için kan tahlili yapılabilir. Eklem iltihapları kemik iliği ödeminden dolayı oluşmaktadır. Kemik iliğinde ödem, meydana gelen yaralanma veya diğer hastalıklara karşı vücudun kendini korumak için verdiği bir tepkidir. Kemik iliğinin içinde sıvı bulununca ödem söz konusu olur. Ödem kemik iliğinde yalnızca sıvı olarak bulunuyor ise semptom olarak adlandırılır. Altında yatan bir hastalık oldursa ödemden söz edebiliriz.


Dizde Oluşan Kemik İliği Ödemleri Neden Olur?Dizi Çarpma


En yaygın nedenlerinden biri dizi çarpmadır. Kemik hasar görür ve kemiğin içinde sıvı yani (Ödem) birikir. Yüksekten yere atlanıldığında veya uzun süre dizi zorlayacak bir çalışma yapıldığında diz kemiği zarar görür ve ödem birikebilir.


Osteoartrit


İkinci en yaygın nedenlerdendir. Dizde kemikler kıkırdak ile kaplıdır. Bu hastalıkta kişilerin dizinde kıkırdak denen doku incelir, hatta bazen tamamen yok olur. Bu dokunun yok olmasıyla kemik çok fazla baskı altında kalır. Kemiğin taşıma kapasitesini aşan durumlarda zedelenmeler meydana gelerek kemikte ödem oluşur.


Osteonekroz

bu kavramı kemik ölümü diye açıklayabiliriz. Kemiğin içindeki kılcal damarlar kan iletimini gerçekleştiremediği zaman kemiğin küçük bir parçası canlılığını yitirir. Bu durumda dizde bol miktarda ödem üretir ve oldukça agrıya sebep olur.


Kemik iliği ödemi niçin olur?

Değişmiş stres ve biyomekanik, kemik zedelenmesi, küçük kırıklar, romatizmal hastalıklar, kemik iliği ödemi sendromu, eklem ve kemik iltihapları, kompleks bölgesel ağrı sendromu, orak hücreli anemi, gut hastalığı, lokal cerrahi müdahaleleri, radyoterapi, ilaca bağlı nedenler, tümöral durumlar.

Kemik İliği Ödemi Sendromu: bu sendrom, kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Kalçada ağrı, eklemlerde kemik yoğunluğunda azalma ve kendiliğinden iyileşme ile sınırlıdır. Kemik iliği sendromu Algodistrofi, transient osteoporoz gibi değişik terimlerle de adlandırılır. İlk olarak 1959'da Curtiss ve Kincaid tarafından hamilelerde gözlenen kalça ağrısı, direkt kemik yoğunluğunda azalma ve kendiliğinden iyileşme özelliği olan klinik bir sendromdur. Genelde kalça, diz, ayak bileği eklemleri, ayakta görülür. Klasik kemik iliği sendromlu bir hasta 30-60 yaşlarında, bir ekleminin tek kemiğinde ağrısı bulunan hastadır. Erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha sık rastlanır. Hamilelerde genellikle iki taraflıdır. İlk bir ayda ağrıda artış ve hareketlerde kısıtlılık görülürken, sonraki iki ay boyunca semptomların şiddeti aynı kalır. Üçüncü ayda semptomlar azalır ve kemiğin MRG görüntüleri düzelmeye başlar. Laboratuvar testleri normalleşir.

Kemik İliği Ödemi Sendromunda Tedavi: Kemik iliği ödemi sendromu için tedavide ilaçlar ve kemiği eklemi yükten koruma (Koltuk değnekleriyle üzerine basmadan yürüme) önerilir. Ayrıca tedavide kullanılan ilaçlar arasında kemik mineral yoğunluğunu arttırmaya yönelik ilaçlar ve kanlanmayı artırmaya yönelik ilaçlar kullanılabilir. Bu yollarla Cerrahi olarak oldukça başarılı sonuçlar alındığı ve ağrının çok erken dönemde geçtiği görülmüştür.

Kemik İliği Ödemi Nasıl Tedavi Edilir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

İlik Nedir Görevleri Nelerdir?

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Kemik İliği Aspirasyonu Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Nakli Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sarı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri

Sarı Kemik İliği Türleri ve Özellikleri

Kemik İliği Ödemi Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik İliği Ödemi Nasıl Tedavi Edilir?

İlik Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

İlik Çorbası Tarifi ve Malzemeleri