Diz Kemik İliği Ödemi Tedavisi Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diz Kemik İliği Ödemi Tedavisi Nelerdir?

Diz Kemik İliği Ödemi Tedavisi, Diz kemik iliği ödemini basitçe açıklamak gerekirse kemiğin içerisinde sıvı bulunması olayıdır. Uzun bir koşu ve egzersiz sonrası kaslarımız ağrımaktadır veyahut eklemlerimiz yıpranmaktadır. Aynı şekilde bu nedenle de diz kemiklerimiz zarar görmektedir. Bu nedenle de diz kemik iliği ödemi oluşmaktadır.


Diz Kemik İliği Ödemi Tedavisi Mümkün Müdür?


Diz kemik iliği ödemi herhangi bir çarpma, vurma, düşme sonrasında meydana geldiyse tedaviye gerek kalmaksızın kendiliğinden birkaç hafta içerisinde kaybolacaktır.

Ayrıca yine aynı şekilde çoğu osteonekroz vakasında da kemikler yeni kılcal damarlar üretecektir ve osteonekroz hastalığı da kendiliğinden düzelecektir.

Ancak diğerlerinin aksine osteoartrit hastalığı ciddi ve ilerleyebilen bir hastalıktır. Ayrıca henüz tam bir kesin tedavisi keşfedilememiştir. Bu nedenle osteoartrit kaynaklı diz kemik iliği ödemi tedavisi pek mümkün olamamaktadır. Bu durumda yapılacak olan diz kemik iliği ödemi tedavisi ağrıları azaltmaya yönelik olacaktır.


Diz Kemik İliği Ödemi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Dinlenme: Vücut üzerindeki herhangi bir yere çarpma, vurma sonucu oluşan diz kemik iliği ödemi vakasında ilk yapılması gereken şey dinlenmek ve egzersiz veya hareketlerin mümkün olduğunca azaltılmasıdır.

Buz Tedavisi: Yine herhangi bir çarpma, vurma veya düşme sonrası oluşan diz kemik iliği ödemi durumlarında dizin üzerine buz koymak diz kemik iliği ödemi tedavisi olarak sayılabilmektedir. Bu şekilde diz üzerindeki şişlik azaltılmaktadır. Ancak bu tedavi yönteminin işe yarayabilmesi için gün içerisinde birkaç defa uygulanması gerekmektedir.

Ağrı Kesici Kullanımı: Diğer bir diz kemik iliği ödemi tedavisi yöntemi ise ağrı kesici kullanımıdır. Ağrı kesiciler diz kemik iliği ödemine bağlı olarak ortaya çıkan ağrı ve şişliklerin azaltılması amacıyla kullanılabilmektedir. Aspirin gibi bazı iltihap sökücü ilaçlar da etkili olabilmektedir. Ancak bazı daha ciddi ağrılarda, daha keskin ağrı kesici kullanımlarına ihtiyaç olabilmektedir.

Fizik Tedavi: Diz kemik iliği ödemi tedavisinin ilerleyen adımlarında uyluk kasının güçlendirilmesi ve eklemlerdeki iltihapların sökülmesi amacıyla fizik tedavi önerilmektedir. Bu şekilde diz üzerine gelen baskının da azaltılması amaçlanmaktadır.

Ameliyat: Osteoartrit hastalığında diz kemik iliği ödemi tedavisi bulunmamaktadır. Ödem düzelmediğinden dolayı acı ve ağrılar gittikçe artar. Bu nedenle de ağrılar hayat kalitesini ciddi anlamda bozmaya başlar. Bu gibi durumlarda ameliyat düşünülebilmektedir. Osteoartrite bağlı diz kemik iliği ödemi tedavi amaçlı ameliyat kullanıldığında, kemik içerisine bir sıvı enjekte edilir bu şekilde kemik sağlamlaştırılmaya çalışılır. Böylece kemik içerisindeki ödem yapıcı sıvıdan dolayı meydana gelen baskılara kemik direnç kazanır ve bu sayede de ağrılar azalmaya başlar.

Diz Kemik İliği Ödemi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik İliği Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İlik Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

İlik Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

İlik Özellikleri ve Görevleri

İlik Özellikleri ve Görevleri

Kemik İliği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kemik İliği Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi