Omur İlik Nedir ve Görevleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Omur İlik Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Omur Ilik, İnsan vücut sistemini meydana getiren tüm yapının, vücut sistemleri içerisinde farklı görevleri bulunmaktadır. Bu yapılardan bazıları ise vücudun odak noktalarını oluşturmaktadır.

İnsan vücuduna böyle bir öneme sahip olan yapılardan en onemlisi ise omurilik adı verilen ve merkezi sinir sistemi içinde yer alan omurga kanalında bulunan bir yapıdır. Bu yapı, ortalama yaklaşık 1 cm kalınlıkta ve 40 cm uzunluğundadır.

Omurilik, beynin bir uzantısını oluşturur ve meninks ismindeki bir zarla örtülüdür. Omurilik yapısı daha detaylı incelendiğinde bu yapının yan yüzlerindeki ön ve arka kökte yer alan sinirler, birleşir ve spinal ismi verilen omurlar arası deliklerden 31 çift şeklinde çıkmaktadırlar. Ön kök yapısındaki kas ve diğer organlara hareket emri veren lifler yer alırken arka kök yapısında ise ağrı, dokunma, temas veya ağrı gibi hisleri barındıran lifler yer almaktadır.

Bu kökler, omuriliğin ana yapısı ve işlevleri açısından oldukça önemlidir. Omurilikte yer alan ve arka köklerde bulunan şişlikler, omurganın yanlarına sinir sistemi türlerinden birisi olan sempatik sinir sisteminin sempatik düğümlerini kapsamaktadır.

Omurilik omurgadan daha kısa bir yapıya sahiptir. Bu özellik omurilikte bulunan alt segmentlerden ayrılan sinirlerin, omurlar arası bölümden çıkmasına sebep olmaktadır. Bu olayla omuriliğin alt bölümünde at kuyruğuna benzer bir lif demeti bulunmaktadır. Bu lif demeti belden omurilik sıvısı alma işleminde iğnenin spinal sinirleri zedelememesi durumunda, seçilebilecek en uygun bölge özelliğine sahiptir.

Omurilik organı, gelişmişliğe bakılmaksızın en ilkel omurgalı hayvanlarda bile yer alan, canlıların hareketlerini ve çevreyle olan ilişkilerini bilinçsiz bir şekilde sağlayan bir organdır. Omurilik organının yapısı incelendiğinde, bu organın enlemesine kesitinde kelebeğe benzeyen grimsi bir bölge bulunur ve bu bölgenin çevresi beyaz bir madde ile kaplanmış bir haldedir. Bu çeşitli renklerde birçok sinir hücreleri bulunmaktadır. Bu yönden bakıldığında motor ve duygu sinir hücreleri gri maddede yer alırken, motor ve sinir hücrelerinin akson ismi verilen uzantıları beyaz maddede bulunmaktadır. Akson adındaki uzantıların görevi, nöronların karşılıklı iletimini ve nöron hareketleri arasındaki koordinasyon görevini yapmaktadır.

Günlük hayatta genelde karşılaşılan ve doğuştan gelen veya sonradan kazanılan refleks adındaki hareketler, omurilik organıyla ilgilidir. Çevreden adı 'reseptör' olan hücrelerle bir tür uyarımlar alınır. Bu uyarımlar, duyu sinirleri aracılığı ile omurilikteki arka köke ulaşır ve ön köklerden sinirlerin ulaştığı bu uyarana cevaben vücudun hareket organına iletilmesi için motor emirler verilir. Böylece refleks meydana gelmektedir. Bu olay saliseler içinde meydana gelen bir eylemdir. Bu olay, günlük yaşamdaki hareketlerin genelini kapsar ve bu reflekslerin çoğu fark edilmeden meydana gelir.

Vücudun en önemli organlarından biri olan omurilik organı, beynin devamı konusundadır ve sempatik sinir sistemini oluşturmaktadır. Refleksin de ana beyni olan bu organ, zarar gördüğünde oldukça kalıcı ve ciddi rahatsızlar görülmektedir.

Omur İlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemik İliği Ödemi Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik İliği Ödemi Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik İliği Transplantasyonu Nedir?

Kemik İliği Transplantasyonu Nedir?

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Fokal Kemik İliği Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Kemik İliği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kemik İliği Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kemik İliği Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?